De smittede har ingen relasjon til hverandre. Den ene er blitt smittet på en jobbreise til Østlandet. Smittesporing pågår fortsatt, men så langt er ingen satt i karantene som følge av dette tilfellet.
Det skriver kommunen på sine hjemmesider.
Den andre er en tilreisende fra Østlandet som er på besøk i Molde. Seks nærkontakter er satt i karantene og skal testes.
Kommunen opplyser at laboratoriet ved sykehuset i Molde nå vil analysere de to positive prøvene for å avdekke mulig mutasjon.
– Vi har ingen spesiell mistanke om at de er smittet av mutert virus, men vi tester for å være på den sikre siden, opplyser assisterende kommunedirektør Britt Rakvåg Roald.
NTNU prøver ut egenutviklet testmetode
Det er nå over en måned siden Molde kommune sist fikk påvist smitte. I tillegg til dagens smittetilfeller har kommunen satt et fåtall andre personer i karantene som følge av at de har hatt nærkontakt med smittet fra andre kommuner.
– Til tross for lite smitte her hos oss, kan situasjonen endre seg veldig fort, så alle må være nøye med fortsatt å følge smittevernreglene i tiden framover, sier Rakvåg Roald som kommer med følgende oppfordring:
– Vær hjemme dersom du er syk og hold en meters avstand til andre enn de du bor sammen med!
Hun minner også om betydningen av god hånd- og hostehygiene, og at du må teste deg dersom du får symptomer.
Dette er de to første smittetilfellene som er registrert i Molde i løpet av februar. Kommunen har nå 53 påviste tilfeller så langt i 2021 og til sammen 167 registrerte tilfeller siden pandemiens oppblomstring i mars i fjor.
To nye smittede på Averøy – smittet med mutert variant
Kommentarer til denne saken