Øyvind Rangøy er festivalsjef når velforeninga Havglimt inviterer til musikk, litteratur, film og kystkultur. Basen er løa på Rangøya, hvor man i tillegg til kulturelt påfyll også kan kjøpe mat og drikke.

– Vi har mange i nærheten som holder på med noe og som ønsker å vise fram det de er opptatt av. Under kulturhelga kan vi gjøre noe i lag, da blir det mer trøkk, sier Rangøy.

Årets happening er sydd sammen over samme lest som for to år siden. Dikter og forfatter Knut Ødegård kommer lørdagskvelden. Det er også flere andre inviterte gjester.

Fredag 20. april er det åpning ved ordfører Ingrid Rangønes. «Rangøya frå eit padlerperspektiv» er tema hos Trond Eri, mens Inge Rangøy viser lysbilder og Knut og Leif Rangøy minnes lofotfisket.

Fredagen rundes av med lygarkveld og bachata-dans.

Åpen dag

Lørdag er det åpen dag på Sjøsportsenteret. Svein Flem viser film, Kirsti Mathilde Thorheim forteller om Ona, Øyvind Rangøy har foredraget «Estland og eg», før Knut Ødegård slipper til med sitt litteraturprogram. Simen Kjærsdalen sørger for musikken.

Senere på kvelden er det animasjonsfilm og nattkino, om komponisten Arvo Pärt.

Søndag 22. april er det tur til «Sanden», kinomatiné og internasjonalt bord.