– En person, bosatt i Trøndelag, er nå siktet i saken for å ha fremsatt en uspesifisert trussel mot MS «Nordnorge» via telefon. Denne personen er siktet av Trøndelag politidistrikt i flere lignende saker den siste tiden, skriver Trøndelag politidistrikt i en pressemelding torsdag.

De har overtatt etterforskningen av saken fra Møre og Romsdal politidistrikt.

– Etterretningsinformasjon og etterforskning av elektroniske spor knyttet til innringingen til MS «Nordnorge», gjorde at siktede ble identifisert, sier politiadvokat Anne Haave i Trøndelag politidistrikt.

Politiet understreker at denne personen ikke anses å utgjøre noen reell trussel.

Trusselen førte onsdag til at alle passasjerene om bord ble evakuert fra hurtigruteskipet MS «Nordnorge» i Ålesund.

MS «Nordnorge»

  • Bygd ved Kværner Kleven i 1997 og renovert i 2016 med det Hurtigruten beskriver som «et moderne arktisk-inspirert interiør».
  • Har 476 senger og en passasjerkapasitet på 590.
  • Er 123,3 meter lang og 19,5 meter bred, med en bruttotonnasje på 11.384 tonn.
  • Inneholder eller tre restauranter, badstue, treningsrom, to boblebad på dekk, bar, konferanserom og butikk.

Kilde: Hurtigruten

«Rauma»-saken: Derfor ble ikke papirene sjekket før avreise fra Kristiansund