...
To serieforfattere og en hest. Datteren Christine Mysen sammen med sin mor Jane Mysen. Foto: John Erik Thorbjørnsen/Cappelen Damm

Serieforfatterfamilien Mysen

Når familien Mysen er samlet, er samtaleemnet nærmest gitt.

Publisert 02.09.2010 kl 21:00 Oppdatert 02.09.2010 kl 21:00

Tips en venn på e-post:

...
Serieforfatteren Jane Mysen har tre døtre som skriver. I sommer debuterte den mellomste med serien «Hest og hemmeligheter». Foto: Cappelen Damm

Familien omfatter ikke mindre enn to serieforfattere – og en vordende – i sjangeren. Mor Jane Mysen (50) har allerede gitt ut to bokserier og er i ferd med å avslutte den tredje.

Nå har hennes mellomste datter Christine Mysen (22) fått utgitt serien «Hest og hemmeligheter», mens eldstedatteren Stine Merete Mysen (25) har en serie inne til vurdering hos forlaget. Yngstejenta i flokken, Iselin (17), er den mest leste bloggeren på hest.no.

Hesteserie

Og hest er nettopp det det dreier seg om for den ferskeste av forfatterne i familien.

– Jeg har ikke selv hatt hest, men lillesøster har hatt shetlandsponni siden hun var sju, og to-tre hester etter det, så jeg har hatt mye med hest å gjøre. Mamma har vært med som veileder. Hun har gått gjennom manuset og lært meg knep og teknikker, men historien er stort min, sier Christine Mysen til NTB.

Serien «Hest og hemmeligheter» (Cappelen Damm) handler om Linn og livet hennes på en stor gård med hester. Hun har en far som er arkeolog og som reiser mye. Moren forsvant da hun var to år gammel og en del av handlingen dreier seg etter hvert om å finne moren.

– Så er det litt kjærlighet og spenning. Jeg sikter meg inn på lesere fra 9 til 16 år. Det er mange eldre som leser serien også. Jeg har blant annet en kjæreste på 23 som leser den første boka nå, og han synes det er kjempespennende.

Produktiv

Christine Mysen har flyttet til Skogn i Levanger der hun bor sammen med kjæresten.

– Jeg sitter døgnet rundt i sofaen i stua og skriver. Jeg har et kontor i kjelleren, men det er litt mørkt og trist. Og kjæresten min er jeg jo sammen med hver dag.

Serien skal bli på 14-15 bøker og hun har allerede skrevet ti av dem. Skrivingen startet hun med i fjor og hun var ferdig med åtte bøker før den første kom ut i juni.

– Jeg har bare jobb i et halvt år til, så må jeg finne på noe nytt. Jeg har lyst til å satse på både en og to hesteserier til. Det er jo ikke noen andre som skriver om det i Norge, bortsett fra meg.

Egentlig var det moren som ble forespurt om å skrive serien.

– Men hun hadde ikke tid og foreslo meg. Jeg tok utfordringen og så ble det antatt.

«Hest og hemmeligheter» skal også sendes til Sverige og Danmark.

Norges yngste

Christine Mysen kan smykke seg med tittelen Norges yngste serieforfatter. Moren leste for barna fra de var små. Så takker datteren da også henne for at det ble forfatterskapet hun slo seg på.

– Jeg meldte dem inn i bokklubber før de kunne gå og leste for den eldste fra hun var tre måneder gammel. Hun lå der og sugde på smokken sin og så på meg med store øyne, forteller Jane Mysen som bor i Svea på Hadeland.

Selv skriver hun for tiden på serien «Flammedans» og holder på å avslutte bok nummer 40. Nummer 34 kom i april.

– Jeg har skrevet 85 bøker på ti år. Det er voldsomt. Jeg skjønner nesten ikke at jeg har klart det. «Flammedans» ser ut til å bli 50 bøker.

Etter denne serien kommer enda en serie Jane Mysen har skrevet kontrakt med forlaget på. (ANB-NTB)

Mest leste saker



Siste 10 innenriks

Ba leieboer om hjelp
...

Politiet i Follo får bistand fra Kripos i etterforskningen av drapet på en tysk mann i begynnelsen av 30-årene natt til søndag. Mannens drapssiktede samboer fikk hjelp av leieboeren til å ringe og varsle politiet.

Mangler ressurser

De ansatte er sjefene

Klager Dagbladet inn for PFU

Dine digitale vaner er til salgs

Henter omkomne fjellklatrere

Krekar for retten

Monopol og Wordfeud med ekte penger

640 millioner i svarte inntekter

– Håper Tooji fortsetter å jobbe






Tips oss

Sentralbord: 71 57 00 00
Vaktsjef (kveld): 913 41211
Epost: redaksjonen@tk.no
Post: Postboks 8, 6501 Kristiansund

Kundesenter

Epost om annonser
Info om annonser
Epost om abonnement
Info om abonnement

Ledelse

Adm.dir: Per Brochmann
Sjefredaktør: Tore Dyrnes
Nyhetsredaktør: Bent Botten
Nettredaktør: Ole Knut Alnæs

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.