...
Chand Torsvik er klar med sin debutplate. Trønderrockeren er forventningsfull. Foto: Terje Pedersen, ANB

Chands eget kongerike

Oslo (ANB-NTB): Tittelen på Chand Torsviks debutalbum er også hans programerklæring om at «her kjæm æ»– og en oppfordring til folket om å være der «når æ entrer scenen – æ og min gitar».

Publisert 19.03.2010 kl 20:54 Oppdatert 19.03.2010 kl 21:01

Tips en venn på e-post:


«Kongeriket Norge» heter debutplaten fra fjorårets «X-Faktor»-vinner, som later til å ha en solid tro på seg selv.

– Fra jeg gikk i 10. klasse visste jeg hva jeg skulle gjøre i livet, og det var å drive med musikk og bli kjent, sier Torsvik uten å blunke.

Trønderrocker

Det var samme år at namsosgutten første gang fikk kontakt med både Åge Aleksandersen og Terje Tysland, og begynte å sende dem sanger «i tide og utide», som han skriver på hjemmesiden sin.

Det var de andre bandene og artistene fra hjembyen Namsos som gjorde ham sterk i troen på at musikk går det an å leve av. I dag fremstår Chand som nyeste skudd på den tradisjonsrike stammen trønderrock, selv om han tar visse forbehold:

– Jeg er i trønderrocktradisjonen, men uten å skrive typiske festsanger. Av oss namsosmusikerne er jeg kanskje den mest direkte.

Så gliser han litt, og fastslår:

– Jeg snakker bredest namsosdialekt av dem alle, og ser minst slik ut, sier gutten som ble adoptert fra India som ti måneder gammel.

– Musikk hjelper

I dag har 27 år gamle Chand Torsvik en sterk tro også på musikken han lager, og at den faktisk kan hjelpe folk.

– Det vet jeg at musikken min kan, det får jeg tilbakemeldinger fra folk på. Det er viktig for meg, sier han intenst.

Som låtskriver sier Chand at han pakker teksten inn som han vil, skrevet ut fra sitt eget liv, om ikke de er selvbiografiske.

– Så tolker folk dem som de vil, hører sangene ut fra sine egne liv og erfaringer.

Nå har han vært ute og spilt med Kreftforeningen og P4s Vinterlyd-turné, og da spiller han blant annet sangen han har hatt med seg siden han som 16-åring så et program om en med kreft, «Engel i natta». Der synger han «du ska vite at æ bryr mæ om dæ å tenke på dæ ... så itj mist motet, du e itj alein».

– Jeg tror tiden er i ferd med å snu, at vi begynner å bry oss mer om hverandre, sier Chand Torsvik.

Ambassadør

«MOT»-armbåndet lyser rundt håndleddet hans. Han er ambassadør for den holdningsskapende organisasjonen som jobber for ungdom.

– Det var naturlig for meg å si ja til, sier Chand som blant annet synger om mobbing på sangen «Alle mot én», og sier han «har sterk rettferdighetssans».

Men Chand er, noe mer uventet, også ambassadør for Marthe & Joralfs Hjelpefond for funksjonshemmede – stiftet av «Snåsamannen» Joralf Gjerstad, som Chand også takker i platecoveret. For Gjerstad inspirerte ham til å gjøre drømmene sine til alvor, noe han synger om i låten «Usynlige krefter».

TV-deltagelsen ga ham kjendisstatus. Men Chand Torsvik sier fast at debutplaten ville kommet uansett.

– «X-Faktor» var en plattform og en døråpner, og gjorde at ting tok kortere tid. Flere av sangene har vært med meg i mange år, andre er nyere. Jeg kan stå for alt, både sangene og tekstene. Det viktigste er å være ærlig, og finne styrken i seg selv.

Ikke bare alvor

Selv hører han gjerne på musikere som Tomas Ledin, Lars Winnerbäck, Bruce Springsteen, Bruce Eidsvåg og Henning Kvitnes.

– De er alle artister som har noe å komme med, tekstmessig og musikalsk. Jeg er opptatt av politikk, sier han, men legger til:

– Og kjærlighet også, jeg er innom temaet, ler han.

For Chands suverent mest populære sang hittil er «Diamanten», som kan oppfattes som en kjærlighetssang.

– Det gjelder å vise bredde, ikke bare være alvor og prøve å gjøre noe med hele verden! Nå gleder jeg meg til å komme ut og spille for folk, jeg og bandet, erklærer han. (ANB-NTB)

Mest leste saker



Siste 10 innenriks

Ba leieboer om hjelp
...

Politiet i Follo får bistand fra Kripos i etterforskningen av drapet på en tysk mann i begynnelsen av 30-årene natt til søndag. Mannens drapssiktede samboer fikk hjelp av leieboeren til å ringe og varsle politiet.

Mangler ressurser

De ansatte er sjefene

Klager Dagbladet inn for PFU

Dine digitale vaner er til salgs

Henter omkomne fjellklatrere

Krekar for retten

Monopol og Wordfeud med ekte penger

640 millioner i svarte inntekter

– Håper Tooji fortsetter å jobbe






Tips oss

Sentralbord: 71 57 00 00
Vaktsjef (kveld): 913 41211
Epost: redaksjonen@tk.no
Post: Postboks 8, 6501 Kristiansund

Kundesenter

Epost om annonser
Info om annonser
Epost om abonnement
Info om abonnement

Ledelse

Adm.dir: Per Brochmann
Sjefredaktør: Tore Dyrnes
Nyhetsredaktør: Bent Botten
Nettredaktør: Ole Knut Alnæs

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.