Surnadal: To timer før konserten i Arboretet i Todalen starter, er været akkurat som det skal være. Her blir det utekonsert, slår Unni Boksasp fast.
Arrangørene av Vårsøghelga har fulgt spent med på værmeldingene. Etter en strålende Kleivakveld fredag, så det stygt ut føre lørdagens utekonsert, med tanke på regn og temperatur.
Men nå klokka 14, to timer før konserten starter, er Unni Boksasp Ensemble i gang med lydprøvene, og det er tørt og fint ute på grasvollen, i tillegg til en pen sommerlig temperatur.
– Vi fryktet en stund for at konserten måtte flyttes innendørs, men nå kjører vi på, sier Henning Sommerro.
Unni Boksasp ser fram til å presentere folketoner fra Nordmøre i et arboret som så vidt har startet blomstringen.
– Vi gleder oss, sier Boksasp og felespiller Jorunn Marie Kvernberg. Med seg på laget har de Trygve Brøske på trøorgel, Magne Vestrum på kontrabass, Petter Berndalen på perkusjon og Olav Mjelva på diverse feler.
PS: Med lett yr i lufta lengre ut i dalen, kan det som publikum være lurt å være føre var. Ta i alle fall med sitteunderlag.
Kalenderen fra Nordmøre rundt | ||
Selv om Øya bare har sluppet under halvparten av artistnavnene, er det nå kun 700 ukespass igjen til festivalen.