Politimester Arnstein Nilssen sier at politiet vil bringe klarhet i ulykken der de to unge jentene mistet livet. Nilssen framhever at de for framtida vil vite mest mulig om hva som har skjedd.
Jenta som overlevde den tragiske ulykken i Karihola søndag er tvillingsøster til en av de omkomne.
– Jeg kan bekrefte at jenta som overlevde, så tvillingsøsteren sin bli tatt av bølgen, sier stabssjef Geir Kristoffersen ved politiet i Kristiansund til Nettavisen.
To ni år gamle jenter - begge elever i samme klasse på Dalabrekka skole, druknet søndag kveld etter at de ble tatt av en bølge mens de lekte på svabergene utenfor Karihola. Den tredje jenten, som altså også omkom, var en venninne av de to søstrene.
Kristoffersen forteller til Nettavisen at en turgåer som tilfeldigvis var i området, kom til og tok seg av tvillingsøsteren som overlevde. Denne turgåeren varslet politiet etter å ha hørt skrik.
– Det er velkjent at det er livsfarlig å leke nær bølgene når det er vind. I går var det kuling, sier Kristoffersen. De tre jentene skal ha vært alene ute på pynten hvor ulykken skjedde. Området er like utenfor Karidammen, der svarbergene sprekker opp i en kløft.
En storstilt redningsaksjon ble dratt i gang. Den ene jenta ble funnet av letemannskaper på land, mens den siste ble plukket opp av en mob-båt (mann over bord-båt) fra forsvarets forskningsfartøy «H.U. Sverdrup II».
SE BILDER FRA REDNINGSAKSJONEN
Begge de to jentene som falt i vannet ble fraktet med helikopter til Kristiansund sykehus. De ble gitt intensivbehandling i lang tid, men livene stod ikke til å redde.
– Jentene var såpass nedkjølte, derfor drev vi gjenopplivning lenge, forteller medisinsk sjef i Helse Nordmøre og Romsdal, Christian Bjelke.
– Vi hadde et lite håp for det har hendt at folk har klart seg når det er så kaldt i vannet, men det var hele tiden svært dramatisk for jentene, sier Bjelke til Dagbladet.
Nominasjonskomiteen i Møre og Romsdal Arbeiderparti vil ha Else-May Botten på topp på sin liste til stortingsvalget.
21.05.2012 - 21:42Må male om hus 21.05.2012 - 21:32
Brannskadd kvinne sendt til Bergen 21.05.2012 - 18:21
Haugen førstevalg i Tingvoll 21.05.2012 - 16:43
Tar over Tradbo 21.05.2012 - 16:00
Disse får jakte 21.05.2012 - 15:13
Hva skal du gjøre i finværet? 21.05.2012 - 16:00
Fortsatt alvorlig for skiløper 21.05.2012 - 13:20
Forbannet 21.05.2012 - 12:05
Brann på Nordlandet 21.05.2012 - 10:42
Kalenderen fra Nordmøre rundt | ||
21.05.12 - 57:43
21.05.12 - 41:57
21.05.12 - 19:10
Nyheter vi snakker om | ||
Politiet har pågrepet en mann i Porsgrunn etter at en 37 år gammel mann ble påført livstruende skader da han ble knivstukket i ryggen mandag ettermiddag.
Afghanistans president Hamid Karzai sier Norge har full rett til å kreve forbedring i et land herjet av korrupsjon og vanskelig byråkrati.
Kommentarer fra leserne