Rovviltnemnda har åpnet for at det kan felles inntil sju jerver i vårt fylke i høst og i vinter, mot åtte dyr forrige jaktsesong.
Se alle de flotte sommerbidragene i juli til konkurransen Dagens bilde. Diskutèr bildene her.
Se bildene herKontakt oss Nå kan du få lokale nyheter i valgfri størrelse på ditt nettsted. Les mer
| Publisert 27.08.2009 kl 17:00 Oppdatert 27.08.2009 kl 22:58 |
Fellingsperioden for jerv er fra 10. september til 15. februar med unntak av fredning i romjula.
Rovviltnemnda i region 6 som omfatter Nord- og Sør-Trøndelag samt Møre og Romsdal har fastsatt en totalkvote på 30 jerver i de tre fylkene. Av disse kan det felles inntil 10 tisper.
I tillegg kan det bli tildelt ytterligere fem dyr i løpet av fellingsperioden dersom det er behov for dette.
De sju dyra som kan felles i Møre og Romsdal, fordeler seg med fire dyr i område med mål om yngling og tre dyr i område uten mål om yngling.
På Nordmøre følger denne grensa riksveien fra Nesset til Sunndalsøra og videre via Ålvundeid og Ålvundfjord til Surnadal og videre gjennom Rindal mot Trøndelag.
Alt sør og øst for denne linja er område hvor yngling tillates, alt på motsatt side er utenfor det myndighetene har fastsatt som yngleområde for jerven.
I fjor ble det felt fire jerver på Nordmøre.
Alle som jakter på jerv må skaffe seg lisens, noe som kan gjøres hvis man registrerer seg og søker på nettsiden www.jegerregisteret.no.
Interessen for jervjakt synes å være ganske stor blant jegerne på Nordmøre. Da Tidens Krav i november i fjor sjekket antall lisensjegere, hadde 157 jegere sikret seg lisens på jerv mot 131 året før.
Erfaringen fra de siste åra er at det er mange storviltjegere som kombinerer denne jakta med jervfelling. Flere av dyra som ble skutt i fjor, ble tatt av jegere som egentlig satt på hjortepost.
Areal- og miljøvernavdelinga i Møre og Romsdal fylke oppretter en egen jervtelefon før jakta starter slik at jegerne hele tiden kan holde seg oppdatert om gjenværende kvote og hvilke dyr som allerede er felt.
Video Klassiske linjer med form og figur skal gi suksess for Julius Caesar.
Se video her
Den nye Kallarsundbrua på Smøla er åpnet for trafikk. Nå går trafikken i begge retninger.
03.09.2010 - 10:09Det står på pengene 02.09.2010 - 21:01
Må overprøve vedtak 02.09.2010 - 20:59
Ny fergekabal igjen 02.09.2010 - 20:58
Snuste på jernverk 02.09.2010 - 20:53
Har du sett ham? 02.09.2010 - 15:43
– Bunnen kan være nådd 02.09.2010 - 14:38
Virusangrep på fylket 02.09.2010 - 12:09
10.000 på Dyregod-dagar? 02.09.2010 - 10:27
Motstand mot boring øker 02.09.2010 - 09:53
Innkast fra TK | ||
Norsk psykiatrisk forening (Npf) mener alle 15-åringer bør innkalles til en obligatorisk samtale hos fastlegen.
Orkanen Earl førte med seg høye bølger og sterk vind da den streifet USAs østkyst torsdag.
Enken krever 18 millioner kroner
Utstedte arrestordre på ekskjæresten
Kommentarer fra leserne