Se alle de flotte sommerbidragene i juli til konkurransen Dagens bilde. Diskutèr bildene her.
Se bildene herKontakt oss Nå kan du få lokale nyheter i valgfri størrelse på ditt nettsted. Les mer
|
Steinar Brunsvik
E-post
|
|
| Publisert 28.09.2001 kl 23:57 Oppdatert 10.01.2003 kl 21:23 |
Da plan- og bygningsrådet i sommer la et av møtene sine til øya, ble de ulovlige forholdene oppdaget.
Nå vil bygningsrådet rydde opp. Huseierne på Grip har fått likelydende brev. De som har gjennomført byggearbeider uten å søke, må i første omgang sende søknad til kommunen.
- En uheldig utvikling som vi ikke kan akseptere, sier Bjørn Rød.
Det er iverksatt tiltak uten at det er meldt til kommunen, og uten at det er tatt hensyn til den lokale byggeskikken og øyas egenart.
- Vi hadde fått enkelte signaler i form av brev og bilder, men vi trodde foreningen Gripværingen hadde en selvjustis. Det er tydeligvis ikke tilfelle. Jeg synes vel mange har gått over streken, sier lederen i bygningsrådet.
Det er mange forhold det reageres på. Huseiere har valgt byggemateriale som bryter med reguleringsbestemmelsene og de antikvariske retningslinjene. Enkelte hus har fått et for moderne preg. Reaksjonene går også på verandaer og terrasser. Huseiere har også tatt seg til rette på kommunal grunn.
For moderne
- Vi er opptatt av at huseierne skal søke. Det som har skjedd, er muligens i god tro. En huseier har begynt, og når ingen har reagert, har flere gjort det samme. Vi må ta selvkritikk på at vi ikke har besøkt Grip ofte nok. Heretter kommer vi til å vise oss oftere på øya.
Fylkesmannen har reagert på at bygging av gjerde har bidratt til å begrense den allmenne ferdsel på bergene. Med så liten plass som det er på Grip, skal friarealene være tilgjengelige, påpeker Rød.
Han varsler at de også vil se nærmere på naustene som er bygd. Noen av dem er bygd med tanke på to etasjer og med mønevindu. Under besøket stilte de seg spørsmål om hvorfor.
- Grip er av nasjonal kulturhistorisk verdi, og er den bydelen i Kristiansund vi må passe best på.
Det er til beste for alle parter at vi tar vare på denne perlen, sier Rød som legger til at mange huseiere ivaretar husene sine på en flott måte.
Må søke
- Hva skjer nå?
- Vi ber nå de som har et ulovlig utført tiltak om å søke. Vi kommer til å behandle hver enkelt søknad separat. Dersom tiltaket da godkjennes, vil det ikke bli gjennomført sanksjoner. Jeg regner med at det vil være en del enkelttilfeller hvor det kan komme krav om at tiltak kreves fjernet eller rettet.
Kommunen kommer også til å gripe fatt i avløpssituasjonen på øya. Noen har laget avløpsløsning med eget utslipp. Andre tenker å gjøre det samme. Ingen søknader om utslippstillatelse er imidlertid mottatt.
Det er vanskelig å sprenge grøfter og skjule ledninger uten at det er skjemmende. Og ingen som søker kan regne med å få godkjent søknaden. Det er heller ikke ønskelig å ha utslipp i strandsonen rundt hele øya. Av den grunn bør det vurderes andre toalettløsninger som ikke er tilknyttet utslippsledning, som biologiske eller elektriske.
Video Klassiske linjer med form og figur skal gi suksess for Julius Caesar.
Se video her
Torsdag møttes ordfører Per Kr. Øyen og Harald Birkeland, daglig leder i Midt-Norsk Fôr, for å avtale flytting ut til Fiskeribasen. Men partene er ennå ikke helt i mål.
03.09.2010 - 08:00Må overprøve vedtak 02.09.2010 - 20:59
Ny fergekabal igjen 02.09.2010 - 20:58
Snuste på jernverk 02.09.2010 - 20:53
Har du sett ham? 02.09.2010 - 15:43
– Bunnen kan være nådd 02.09.2010 - 14:38
Virusangrep på fylket 02.09.2010 - 12:09
10.000 på Dyregod-dagar? 02.09.2010 - 10:27
Motstand mot boring øker 02.09.2010 - 09:53
Vil endre gavereglene 02.09.2010 - 09:31
Innkast fra TK | ||
Steinkjer-ordfører Bjørn Arild Gram kritiserer måten barneminister Audun Lysbakken teller ansatte i barnevernet på.
Orkanen Earl førte med seg høye bølger og sterk vind da den streifet USAs østkyst torsdag.
Enken krever 18 millioner kroner
Motstridende om mulig rigg-lekkasje
Utstedte arrestordre på ekskjæresten
Kommentarer fra leserne