Oksidlasten om bord i den grunnstøtte «Federal Kivalina» utgjør ingen særskilt helserisiko eller miljøfare. Verre er det at skipet også har 250 tonn med diesel, bunkersolje og andre oljetyper om bord.
Kampstart om:
Del dine opplevelser med andre lesere! Tidens Krav er så heldig at vi mottar store mengder bilder fra våre lesere. I en årrekke har vi presentert disse på baksiden av papirutgaven. Nå presenterer vi også et utvalg her på nett, også TKTV vil presentere bilder som leserne har sendt inn. Vil du sende inn bilder send de til: lesernes@tk.no.
I tillegg har vi et helt nettsamfunn hvor leserne også legger ut sine bilder, se Nordmøre Rundt på origo.tk.no.
Hakkende Tann kaller de seg, men det var mest hyl og smil da Høgtun-elever tok desemberdukkerten i fjorden.
Se alle bildeneKontakt oss Nå kan du få lokale nyheter i valgfri størrelse på ditt nettsted. Les mer
| JAN ARVE ØDEGÅRD | |
| Publisert 06.10.2008 kl 14:12 Oppdatert 06.10.2008 kl 23:28 |
Det er Kystverket som på sine nettsider har lagt ut informasjon blant annet om størrelsen på oljelasten om bord.
Samtidig opplyses det at fartøyet står hardt på grunn, men at det foreløpig heldigvis ikke er tegn til oljelekkasjer.
Ifølge Kystverket er nødvendige beredskapsressurser alarmert. Blant annet gjelder dette Interkommunalt utvalg mot akutt forurensing (IUA) på Nordmøre.
Kystverket opplyser at de overvåker situasjonen og avventer en plan for tiltak fra rederiets side.
Om lasten på 35.000 tonn aluminiumoksid opplyses det at dette ikke er brennbart. Det er uløselig i vann og representerer som nevnt ingen særskilt helserisiko eller miljøfare.
«Federal Kivalina» grunnstøtte kvart på seks i morges ved Årsundøya i Tingvoll, ble bygd i 1999, og er eid av Anglo East management i Hong Kong.
Ifølge Steinar Gyltnes, seksjonssjef logistikk og teknikk ved Kystverkets beredskapsavdeling, har Kystverket nå rekvirert nødlosseutstyr fra oljeverndepotene i Ålesund og på Ørlandet samt hovedlageret i Horten. Dette gjelder utstyr for å tømme oljetankene om bord.
Knappe to år før Krifast er nedbetalt vil styret i Fastlandsfinans slippe rutegående busser og busspassasjerer gratis gjennom bomstasjonen.
09.02.2010 - 07:00Forsvarsadvokat var full på jobb 08.02.2010 - 20:20
Vil ha ferge til Hitra 08.02.2010 - 23:14
Kjemper mot ny oppdrett 08.02.2010 - 23:09
Feilparkert i to måneder 08.02.2010 - 20:25
Gaupe felt på søndag 08.02.2010 - 21:31
Dropper vindpark i Halsa 08.02.2010 - 19:03
– Et klokt vedtak av Frp om sykehus 08.02.2010 - 16:05
To lagerhaller kollapset 08.02.2010 - 15:58
Bestemors hage åpner før påske 08.02.2010 - 14:23
Kommentarer fra leserne