MOLDE: Rektor Tor Moholt ved Kristiansund videregående skole avla fylkesutvalget et besøk i går, for å selge inn skolens nye studietilbud i petroleumsteknologi.
Av ROALD SEVALDSEN
Utsendingen fikk den tilbakemeldingen han håpet på.
– Jeg er absolutt stolt og glad for at vi får på plass et slikt utdanningstilbud. Dette vil være en fin måte å støtte opp om at fylke vil være en regional utviklingsaktør innen petroleumsvirksomhet, sa fylkesordfører Olav Bratland. (H)
Fylkesvaraordfører Svein Atle Roseth (KrF) fulgte opp:
– Jeg tror vi skal strekke oss utrolig langt for å få dette til, og gjerne så sterkt at vi får aktører og elever til å begynne å strømme til Kristiansund.
Ålesunderen Asbjørn Rutgerson fra Sunnmørslista ville også satse skolepenger i Kristiansund.
– Det vi nå ser er at plutselig kan Kristiansund bli midtpunktet for all utdanning innen petroleumsvirksomhet her til lands. Her bør vi satse.
Aps gruppefører og oljepolitisk talsmann, Jon Aasen, var også glad.
– Kristiansund har med dette tatt mål av seg til å være en fagutdanningsplass for å betjene oljeindustrien. Da vil den store viktige satsingen være simulatoren, sa Aasen.
Oddbjørn Vatne (Sp) trodde fagskolen i Kristiansund kunne bli spiren til en høgskole i byen.
Moholt satte stor pris på den positive tilbakemeldingen fra fylkesutvalget. Politikerne likte det de fikk høre.
– Det er et massivt krav fra næringslivet for å komme i gang med dette studietilbudet. Næringslivet har per i dag et ubegrenset behov for arbeidskraft, spesielt innenfor boring og havbunnsinstallasjoner, pluss brønnservice, sa Moholt.
Oppdragsgiveren har vært Møre og Romsdal fylke. Nå gjenstår den politiske behandlingen, først i utdanningsutvalget og senere i fylkestinget, slik at kostnadene med de nye studietilbudene kan innarbeides i budsjettet som skal vedtas i desember.
– Det blir vanskelig å gå imot dette, Tor, sa en smilende fylkesutdanningsdirektør Per Hoem til rektoren etter orienteringen.
Målet er å starte to nye studietilbud på fagskolen neste høst, på fordypningsområdene boring og havbunnsinstallasjoner, begge som deltidsstudier over tre år. På hvert fagområde vil det være plass for inntil 30 studenter, men minimum 20 på boring og 15 på havbunnsinstallasjoner.
To gutter i tenårene stjal hver sin bil på Averøy natt til lørdag.
04.02.2012 - 09:14Tester verdensnyhet på Nyhamna 03.02.2012 - 22:33
Gratis for buss i tunnelen? 03.02.2012 - 22:32
Malenes rare englebarn 03.02.2012 - 15:44
103 i 50-sonen med nedslitte bakdekk 03.02.2012 - 15:59
Malenes rare englebarn 03.02.2012 - 16:05
FAST-topper tiltalt 03.02.2012 - 15:20
Kunst av is 03.02.2012 - 14:59
Sagen blir beredskapsleder 03.02.2012 - 14:00
- Nok med fire kommuner 03.02.2012 - 14:47
Kalenderen fra Nordmøre rundt | ||
04.02.12 - 58:00
03.02.12 - 33:10
03.02.12 - 15:53
Nyheter vi snakker om | ||
En 20 år gammel mann i Aust-Agder er dømt til tre års fengsel for å ha hatt seksuell omgang med en 13 år gammel jente.
Uroen i Syria fortsatte lørdag, dagen etter at over 260 mennesker angivelig ble drept i granatangrep i byen Homs.
Hungerkatastrofen i Somalia over
Kommentarer fra leserne