...
Godt besøk i sentrum av Kristiansund kan gi ny omsetningsrekord for jula.

Mot ny julerekord

Julehandelen er i gang for alvor, og tendensen med økning i julehandelen ser ut til å slå til også i Kristiansund.

Publisert 11.12.2007 kl 12:00 Oppdatert 11.12.2007 kl 11:07

Tips en venn på e-post:

...

Desembersalget i Norge 2006 var på vel 42 milliarder kroner – derav 12,4 milliarder som ren julehandel – ga handelsstanden glitter i øynene. Noen hevdet at dersom man i 2007 klarer å holde omsetningen på 2006-nivået skal man være fornøyd. Og nå viser det seg – godt inne i desember 2007 – at nøkterne spådommer ikke bare slår til, men at desemberomsetningen trolig vil resultere i en økning på rundt 7 prosent til vel 45 milliarder kroner

Økning i hverdagene

Amfi Storkaia Brygge har hatt en jevn økning i salget så langt før jul. Første uke med julehandel (uke 47) var det en økning på 3,4 prosent forhold til de gode tallene i fjor. Forrige uke fortsatte trenden, men tallene er ikke klare ennå.

- Vi hadde omtrent samme omsetningen under nattåpent, men på ukedagene var det klar økning. Vi merker at handelen fordeler seg jevnt utover hele uka, sier senterleder Nina Mack Korsfur.

Handelen tar av

I sentrum av Kristiansund har det vært jevn pågang med kunder så langt. Under nattåpent var det stor trafikk i byen tidlig på kveld, men stillere utover. Kanskje kan Idol ha noe å si.

- Foretningene melder likevel om god omsetning. Men det er først på neste nattåpent 14. desember at det virkelig tar av med handel, sier daglig leder i Kristiansund Sentrum, Hans Jørgen Sevaldsen.

Nye Futura

Senterlederen har fått mye skryt av ombygde Amfi Futura. Publikum har strømmet til, og uka med nattåpent var det en økning i handelen forhold til i fjor. Også sist uke var handelen god.

- Folk kommer med bare lovord. Alt er blitt fornyet, og det er blitt lysere og triveligere senter, mener senterleder Svein Haga.

Handelen under siste nattåpent var veldig god. Men den dabbet av litt tidligere på kvelden enn årene før. Likevel er senterlederen godt fornøyd med besøket etter at det groveste arbeidet med ombyggingen er ferdig.

Kortbruk-rekord

Det er ikke bare butikker og kjøpesentre som forventer nye rekorder i julen – også Bankenes Betalingssentral (BBS) kalkulerer med ny rekord i bruk av de vel 105.000 kortterminalene som finnes utover landet. Desember er den måneden der betalingskortene trekkes mest, og i BBS regner man med at vi nordmenn vil bruke kortene rundt 90 millioner ganger i løpet av måneden.

– I år forventer vi at årets handletopp vil inntreffe fredag 21, desember, sier informasjonsdirektør Svein-Arne Tjore i BBS.

I fjor var fredag 22. desember den dagen da telleverket nærmest gikk varm. Da ble kort trukket 4,4 millioner ganger ved handel for vel 2,3 milliarder kroner.

– Hittil i år har kortbruken økt med 12 prosent i forhold til 2006, og det forventes rekordmessige 850 millioner korttransaksjoner. Og ni av ti kjøp med kort skjer med bankkort, noe som viser at vi kjøper med de penger vi har og ikke på kreditt, sier Tjore.

10 siste lokale nyheter

Tilstanden bedret
...

Kvinnen i 40-årene som ble hardest skadd i arbeidsulykken i Verdal onsdag, er på bedringens vei.

09.02.2012 - 09:42

Millionkrangel om oppgjør 09.02.2012 - 13:11

Tar mer fisk i elvene 09.02.2012 - 08:15

Får advarsel for ølsalg 09.02.2012 - 09:05

Underslo fra bankkundene 08.02.2012 - 16:11

GC Rieber innskrenker 09.02.2012 - 13:16

Kulisteinen blir dokumentarv 09.02.2012 - 08:18

Russ bør vaksineres 09.02.2012 - 09:07

Gründerskole 08.02.2012 - 14:55

Åtte jerv felt i Møre og Romsdal 08.02.2012 - 20:09


Mest lest siste døgn






Nyheter vi snakker om

Solskjær på tv

Oslo: Molde og Strømsgodset innleder årets eliteserie i fotball. De møtes på Ake…

Får advarsel for ølsalg

Full mann blir truende om han ikke får kjøpe øl.

Brann i industribygg

Det er meldt om brann i et industribygg på Løkkemyra i Kristiansund.

Austheim krever sykehus-svar

Åge Austheim (Frp) har bedt statsminister Jens Stoltenberg klargjøre hva som lig…

NTNU best i Norden

NTNU i Trondheim er kåret til Nordens beste universitet.


...
...



Tips oss

Sentralbord: 71 57 00 00
Vaktsjef (kveld): 913 41211
Epost: redaksjonen@tk.no
Post: Postboks 8, 6501 Kristiansund

Kundesenter

Epost om annonser
Info om annonser
Epost om abonnement
Info om abonnement

Ledelse

Adm.dir: Per Brochmann
Sjefredaktør: Tore Dyrnes
Nyhetsredaktør: Bent Botten
Nettredaktør: Ole Knut Alnæs

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.