Jordomseilere på Veiholmen

SMØLA: Rune Ellingsen og Finn Olav Olsen fra Røst skal seile jorda rundt. Første stopp i seilasen ble hos Marilyn Hyttan på Veiholmen.

Publisert 27.08.2006 kl 22:00 Oppdatert 27.08.2006 kl 22:00

Tips en venn på e-post:

...
Rune Kr. Ellingsen, Finn Olav Olsen og Marilyn Hyttan. Bildene er tatt på Vågarbrygga på Veidholmen. (Foto: Odd Arne Kristiansen)

– Kaffen smaker ekstra godt her på Veiholmen, kan Rune Ellingsen fortelle.

Rune Ellingsen og barndomsvennen Finn Olav Olsen kom til Veiholmen onsdag ettermiddag, etter at de startet jordomseilingen hjemme fra Røst tre dager tidligere.

Marilyn Hyttan på Veiholmen passet de to guttene fra Røst før hun flyttet utover til Veiholmen.

– Derfor måtte vi selvfølgelig komme innom Veiholmen på kaffe. Vi hadde en tre dager lang drømmetur fra Røst og ned hit til Veiholmen, og ble møtt med en velfortjent middag. Neste stopp blir Nordfjordeid, forteller Ellingsen.

Tre år

Ideen om å gjennomføre en jordomseiling ble født sommeren 2000. Startskuddet gikk 20. august fra Røst, og de to regner med å bruke omtrent tre år på jordomseilingen. Det betyr at de ikke er hjemme på Røst før i slutten av oktober 2009.

– Det kan naturligvis bli forandringer underveis, både når det gjelder reiserute og tid. Dette er ikke en tur der vi jager om kapp med klokka, men tar det som det kommer, sier Ellingsen.

Rune Ellingsen er utdannet journalist, mens Finn Olav Olsen er utdannet grafisk formgiver. Drivkraften bak prosjektet, bortsett fra selve turen og opplevelsen, er de profesjonelle og praktiske utfordringene som de vil støte på som journalist og grafisk formgiver.

Dokumentar

– Jordomseilinga har yrkesmessig relevans for oss, og målet er å lage en dokumentarserie fra turen. Derfor regner vi med å jobbe oss gjennom mye av denne jordomseilingen, forteller Ellingsen om drømmen som har ligget og modnet i mange år.

Båten er en 34 fot stor havseiler som har fått det velklingende navnet «S/Y Underveis».

Planlagt reiserute for 2006 og 2007 er Røst, Nordfjordeid, Bergen, Shetland, Skottland, Nord-Irland, Isle of Man, Irland, England, Frankrike, Spania, Portugal, Marokko, Kanariøyene, Mauritania, Gabon, Kapp Verde-øyene, Fernando de Noronha, Brasil, Uruguay, Argentina, Falklandsøyene, Antarktis og Chile.

De to jordomseilerne la ut fra Veiholmen for å fortsette turen fredag ettermiddag.

10 siste lokale nyheter

Forberedt på morsdag
...

De fleste er forberedt på morsdag. vi har vært på byen og hørt hva mor forventer, og hva far har planlagt.

10.02.2012 - 14:47

Rekordmange på landbruksdag 10.02.2012 - 14:18

Facebook avlaster 10.02.2012 - 16:13

Rus og bråk 10.02.2012 - 13:59

Går mot større kraftselskap 10.02.2012 - 10:06

Q-Free var billigst 10.02.2012 - 10:08

Gammel hovedvannledning skiftes 10.02.2012 - 08:31

Tyv stjal sprit fra hus 09.02.2012 - 23:56

Kristiansund vil ha tunnel 10.02.2012 - 08:09

Klaget over Krifast-kø 09.02.2012 - 22:17


Mest lest siste døgn






Nyheter vi snakker om

Over 60 hilser til mor

Det strømmer inn med hilsninger til mor. Se om du har fått hilsen.

Bunnpris bygger nytt

Bunnpris St.hanshaugen river og bygger nytt.

Klaget over Krifast-kø

– Sett inn mer betjening og sørg for bemanning i alle lukene på Krifast når det …

Kristiansund vil ha tunnel

Kristiansund kommune mener at ferga over Halsafjorden må erstattes med tunnel un…

Flest vil se Molde

Oslo: Tre av ti tribuneplasser er solgt en og en halv måned før seriestart i eli…


...
...



Tips oss

Sentralbord: 71 57 00 00
Vaktsjef (kveld): 913 41211
Epost: redaksjonen@tk.no
Post: Postboks 8, 6501 Kristiansund

Kundesenter

Epost om annonser
Info om annonser
Epost om abonnement
Info om abonnement

Ledelse

Adm.dir: Per Brochmann
Sjefredaktør: Tore Dyrnes
Nyhetsredaktør: Bent Botten
Nettredaktør: Ole Knut Alnæs

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.