Tross europeisk finansuro venter bransjer i varehandelen god vekst neste år.
Bedringen starter allerede nå, tror organisasjonen Virke.
– Veksten i detaljhandelen ventes å bli større de neste seks månedene enn den var første halvår. Og neste år blir veksten større enn i 2012. Norsk næringsliv ser ganske lyst på framtiden, til tross fore europeisk finansuro, sier administrerende direktør Vibeke Madsen i Virke.
Mandag la hun fram organisasjonens prognoser for neste år, basert på undersøkelser blant medlemsvirksomhetene.
Fire av fem virksomheter venter bedre eller uendret omsetning i andre halvår i år, ifølge undersøkelsen som omfatter 926 av de mer enn 15.000 virksomhetene Virke representerer i dag.
Undersøkelsen viser også at de samme bedriftene ser med større optimisme på 2013 enn 2012.
– Våre prognoser viser en vekst i detaljhandelen på 5 prosent for 2012. Det er en god vekst, men langt fra noen kjøpefest, sier direktør i Virke, Harald Jachwitz Andersen.
Andersen karakteriserer detaljhandelen som «et viktig termometer for norsk økonomi». Husholdningenes konsum utgjør halvparten av all etterspørsel i Fastlands-Norge.
– Men det er store forskjeller mellom bransjer. Mens det ventes god vekst i salget av byggevarer (8 prosent) i år, er prognosene for klær, sko og elektronikk noe lavere. Vekstanslaget for hver av de tre bransjene er 3 prosent i år. Byggevarer topper oversikten med vekstanslaget på 8 prosent, sier Andersen
Mens store deler av Europa sliter med høy arbeidsledighet og svak lønnsutvikling, ser lønnsveksten i Norge ut til å bli en helt annen, påpeker administrerende direktør Vibeke Madsen.
Hun sier det er nødvendig å ta en gjennomgang av frontfagsmodellen før neste lønnsoppgjør.
– Dersom forskjellene bare fortsetter å øke også i årene som kommer, vil det få store konsekvenser for dem som allerede sliter i dag, sier Madsen.
I likhet med Norsk Industri som for lengst har pekt på tendenser til en tredeling av norsk næringsliv, merker også Virke tegn på en slik tredeling nå, ifølge Madsen.
– De av medlemmene våre som jobber mot oljesektoren og bygg, opplever svært gode tider. Innen handelen er det også en grei vekst. De som sliter nå, er de som jobber mot den tradisjonelle industrien, sier Vibeke Madsen.
Hun mener bedriftene må få lov til å foreta midlertidige ansettelsene og viser til at over halvparten av virksomhetene i Virkes undersøkelsene sier de ville ansatt flere enn i dag dersom midlertidige ansettelser var tillatt. (ANB-NTB)
Snart begynner vi å glede oss til feriepengene. Men hva har du egentlig krav på?
Havbunnsramma til den nye gasskompresjonen skal snart senkes på plass. Se video.
18.06.2013 - 21:57Nytt liv i planer om næringspark 18.06.2013 - 14:40
– Vi trenger flere bein å stå på 18.06.2013 - 14:52
Opplæringssenter på Løkkemyra? 18.06.2013 - 10:43
Må til utlandet 18.06.2013 - 07:53
<p> Fagbevegelsene i den arabiske verden er splittet og kan ennå ik...
<p> Staten har færre i deltidsstillinger enn resten av arbeidslivet...
<p> Til høsten blir det arbeiderkulturseminar i Stavanger. Skal du ...
<p> Tore Solvang gransker selskapene som jobber for entreprenøren A...
<p> En egyptisk domstol har omgjort fengselsdommene mot fem havnear...
<p> – Dette er en evighetskamp, sier Jan Davidsen. Etter ti år som ...
<p> I dag, 18. juni 2013, er det 95 år siden Norsk Fengsels- og Fri...
<p> Forsvarsdepartementets håndtering av varslersaken fra Marinejeg...
<p> Mens mange fortsatt gremmes over at norske myndigheter kunne ka...
<p> De rødgrønne partiene gir dem som jobber ufrivillig deltid muli...