Negative tall farget fredag alle europeiske børsindekser røde. I Oslo sluttet hovedindeksen med en nedgang på 1,74 prosent til 377,66 poeng.
På den omfattende all share-indeksen hadde bare 25 selskaper oppgang, mens 107 gikk ned og 41 av de minst omsatte aksjene forble uendret. Omsetningen lå opp mot 4,5 milliarder kroner, positivt påvirket av investorer som vil ut av markedet.
I Oslo var det kanskje like mye et massivt fall i oljeprisen som sendte de toneangivende selskapene innenfor bransjen ut i ny nedgang. Billigere olje stimulerer normalt børsene i ikke-oljeproduserende land, men frykten for nedgang er økende og preges både av synkende etterspørsel fra Kina og lave veksttall fra USA.
Hovedindeksen er nå nede på samme nivå som i fjor høst. Da kom optimismen langsomt tilbake etter at man tilsynelatende hadde funnet en løsning på det greske problemet. I mars ble det klart at situasjonen var noe annerledes enn man trodde. Dermed startet et sammenhengende fall, også i Oslo. Det skjedde til tross for økt oljepris. Nå synker også oljeprisen, og dermed skal man lete grundig for å finne positive stimulanser for Oslo Børs.
Etter tre timers handel på de amerikanske markedene hadde Nasdaq sunket med 1,92 prosent, Dow Jones med 1,63 prosent og Standard & Poor's med 1,81 prosent. Alt tydet på en solid nedgang også i USA. (ANB-NTB)
Snart begynner vi å glede oss til feriepengene. Men hva har du egentlig krav på?
SAS flytter tilbake til sitt tidligere hovedkontor i Frösundavik i Solna.
24.05.2013 - 13:54Ingen venstrevri med ny LO-leder 24.05.2013 - 13:57
Slik blir Vestbase på Averøy 24.05.2013 - 14:02
Frykter mer ubekvem arbeidstid 24.05.2013 - 14:32
Oppover igjen på Oslo Børs 24.05.2013 - 10:52
<p> Snart vedtar Stortinget nye tiltak i kampen mot sosial dumping....
<p> – Europeere som er rammet av den økonomiske og politiske krisa ...
<p> Brunbarkede hender med harde træler etter et langt livs slit me...
<p> Antall unge arbeidsledige bekymrer politikerne i Norden. For se...
<p> LO slåss for likelønn og frir til høyt utdannede. Men de radika...
<p> Hva får to fagkonsulenter i FO til å sykle drøye 160 mil fra Ko...
<p> Det er helt uaktuelt for å la andre fagforbund bli part i Bussb...
<p> LO-leder Gerd Kristiansen går til frontalangrep på Frps arbeids...
<p> 549 av Europas fremste arbeidsrettsjurister har undertegnet et ...
<p> Høyre foreslår offentlig-private samarbeidsprosjekter (OPS) for...