Siden de overtok makten i 2005 har de rødgrønne partiene vært opptatt av å fortelle at de holder et ekstra øye på lederlønnsutviklingen både i offentlig og privat sektor.
En rapport Riksrevisjonen skal presentere for Stortinget, og som TV2 har fått tilgang til, viser at ledere i statseide aksjeselskaper i perioden 2007-2009 har hatt en lønnsutvikling som er dobbelt som høy som ledere i tilsvarende privateide selskaper.
I en stortingsmelding om et aktivt og langsiktig statlig eierskap fra 2006 forsikres det at regjeringen vil sikre moderasjon i lederlønningene der staten kontrollerer eierskapet. Regjeringen mener staten skal ha konkurransedyktige lønninger i selskapene den eier, men at ingen skal være lønnsledende i sine bransjer. I tilknytning til de statsbudsjettene lager Næringsdepartementet hvert år veiledende retningslinjer om ledernes vilkår.
Sammenliknet med brede lønnstakergrupper avviker ikke lønnsutviklingen til ledere i statseide selskaper påfallende i perioden det er snakk om. At de har fått dobbelt så mye i påslag som ledere i privateide selskaper, kan isolert sett virke urovekkende. Men tallene forteller like mye at næringslivstoppenes ukontrollerte lønnsgalopp med kritiserte bonusprogrammer og opsjonsavtaler endelig var i ferd med å avta.
Fagbevegelsen har aldri lagt fingrene imellom og flere ganger gitt eierne av store selskaper, enten de er eid av staten eller private, huden full for at griske ledere har fått det de mener er urimelig høye påslag. Derfor er det ekstra grunn til å lytte når LOs førstesekretær Ellen Stensrud denne gangen frikjenner staten for manglende styring av lederlønningene i sine egne selskaper. Overfor Avisenes Nyhetsbyrå peker hun på at også LOs medlemmer opplevde gode oppgjør i de tre årene rapporten beskriver.
Derimot bommer Høyre-representanten Torbjørn Røe Isaksen når han bruker Riksrevisjonens rapport som grunnlag for å hevde at regjeringen ikke makter å følge opp sin egen politikk om å kontrollere lederlønningene.
Hvis Isaksen hadde tatt seg tid til å se bak tallene, og ikke bare gapt over TV 2s presentasjon, ville også han sett lederlønnsutviklingen i statseide selskaper er i tråd med det som er gitt til de fleste andre grupper. At ledere i privateide virksomheter endelig har dempet seg, burde også Torbjørn Røe Isaksen tiljuble.