Mye å være stolt av

Silda sto djupt og dårlige værmeldinger gjorde at sildeflåten fylte havna i Kristiansund i uka som gikk. For de mer tilårskomne var det nesten som å gjenoppleve de gylne 50-åra, da sildeeventyret gjorde Kristiansund til landets største fiskeriby...

Publisert 01.02.2010 kl 09:21 Oppdatert 01.02.2010 kl 09:21

Tips en venn på e-post:


Og sildebåtenes inntog skjedde faktisk på samme dag som den 22. Nordmørskonferansen i Carolinesenteret, hvor marine næringer var et hovedtema, og hvor Oddmund Oterhals fra Møreforskning la fram tall som nok overrasket mange i forsamlingen.

Selv om de marine næringer befinner seg litt i skyggen av «oljeeventyret», er det grunn til å slå fast at havbruk og fiske, og hele verdikjeden av foredling og leveranser av varer og tjenester, fortsatt utgjør en meget viktig del av næringslivet på Nordmøre. Ifølge kartleggingen Møreforskning har foretatt på bestilling av Kristiansund kommune, dreier det seg om en samlet årlig verdiskapning på 5,4 milliarder kroner!

For å sette tallet i et perspektiv: Det må et gullår til på fylkets største industriarbeidsplass på Sunndalsøra for å komme opp i et tilsvarende tall. På topp har aluminiumfabrikken rundt 1.000 ansatte. De marine næringene utgjør drøye 1.400 årsverk på Nordmøre, og svært oppløftende er signalet om bedriftene har et rekrutteringsbehov på minst 400 nye medarbeidere de neste 4-5 årene. Å skaffe nok fagfolk vil altså være en hyggelig utfordring for skolemyndighetene i tiden som kommer.

Nordmøre har mye å være stolt av i den marine sektor. På noen områder er regionen til og med i front. Møre og Romsdal er blant de største på havbruk, og faktum er at to tredjedeler av all matfiskproduksjon i fylket skjer på Nordmøre. Helt fra starter for noen tiår siden har Nordmøre vært et kraftsenter for utviklingen av oppdrettsnæringen, som i fjor for første gang passerte eksportverdien i de tradisjonelle fiskeriene. Lerøy Hydrotech i Kristiansund er en nasjonal aktør, Skretting på Averøy er landet største forprodusent, og Nofima Marin (tidligere Akvaforsk) er en viktig brikke når det gjelder forskning og utvikling ved stasjonene på Sunndalsøra og Ekkilsøy.

Flere andre bedrifter kan sies å være verdensledende i sine nisjer, som Kontali Analyse som kjenner markedsutsiktene i oppdrett og fiskerier bedre enn de fleste, og Maritech som i mange år har vært en ledende leverandør av software til næringen. Nevnes må selvsagt også globale aktører som CG Rieber Oils og Algea. På leverandørsiden er det flere spennende bedrifter, eksempelvis Triplex og Redox på Averøy og Jemar Norpower, Elmarin og Oddstøl Elektronikk i Kristiansund.

Når et av målene for Kristiansund kommunes bestilling fra Møreforskning har vært å gi økt oppmerksomhet om betydningen av de marine næringene, har de allerede lyktes. Og det er ingen tvil om at det finnes betydelig vekstpotensial både i Kristiansund og i andre kommuner på Nordmøre.

Mest lest nå

...

Får advarsel for ølsalg

Nyheter Full mann blir truende om han ikke får kjøpe øl. Les mer

...

Over 160 hilser til mor

Nyheter Det strømmer inn med hilsninger til mor. Se om du har fått hilsen. Les mer

...

Underslo fra bankkundene

Nyheter – Det bare ble slik, forklarte bankvikaren i Nordmøre tingrett, da hun skulle forklare hvorfor hun hadde tappet kontiene til åtte kunder for til sammen 104.700 kroner. Les mer

...

GC Rieber innskrenker

Nyheter Fiskeoljebedriften GC Rieber Oils i Kristiansund går til permanent innskrenking av driften ved å innføre toskiftordning på sitt oljeanlegg. Til sammen 12 ansatte er eller vil bli oppsagt. Les mer


Tips oss

Sentralbord: 71 57 00 00
Vaktsjef (kveld): 913 41211
Epost: redaksjonen@tk.no
Post: Postboks 8, 6501 Kristiansund

Kundesenter

Epost om annonser
Info om annonser
Epost om abonnement
Info om abonnement

Ledelse

Adm.dir: Per Brochmann
Sjefredaktør: Tore Dyrnes
Nyhetsredaktør: Bent Botten
Nettredaktør: Ole Knut Alnæs

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.