På et åpent folkemøte arrangert av Grendautvalget på Bergsøya, der utspillene og forslagene om å fortsette innkrevingen av bompenger i Bomstasjonen for Krifast var tema, ble det vedtatt å starte en uavhengig interkommunal aksjon. Møtet valgte også en aksjonskomite bestående av representanter fra alle Krifast-kommunene
Se alle de flotte sommerbidragene i juli til konkurransen Dagens bilde. Diskutèr bildene her.
Se bildene herKontakt oss Nå kan du få lokale nyheter i valgfri størrelse på ditt nettsted. Les mer
| Publisert 02.03.2004 kl 09:13 Oppdatert 02.03.2004 kl 09:13 |
Eneste arbeidsoppgave for aksjonskomiteen er å arbeide for at Bomstasjonen på Bergsøya blir fjernet når dagens vedtatte Krifast-anlegg er betalt.
Aksjonskomiteen BOMSTOPP vil med dette åpne brevet til kommunestyrerepresentantene i Gjemnes, Frei, Kristiansund og Tingvoll appellere om å gjøre et positivt vedtak som sier et klart nei til en forlengelse av Krifast.
Vi ønsker at dere som valgte representanter for innbyggerne har respekt for de vedtatte forutsetningene som låg til grunn for vedtakene om et bompengefinansiert Krifast.
Vedtaket om å bygge Krifast var et meget dristig og fremtidsrettet vedtak som har hatt og vil få enda større betydning i årene fremover dersom en fjerner det unaturlige stengslet som bommen representerer i dag. Den dagen en kan kjøre fritt igjennom Nordmøres viktigste samferdselsknutepunkt vil en få oppleve en stor trafikkvekst. Dersom alle kommunene sammen kan legge opp en strategi for å utnytte denne vekstimpulsen til å utvikle «Stor-Kristiansund» til en meget robust bo-og arbeidsregion vil en være meget godt rustet for å ta store utfordringer fremover.
Dette gjelder også på samferdselssiden, der det er mange og store prosjekter som er overmoden for en løsning. For å kunne løse disse oppfordrer vi kommestyrerepresentantene til å se på hvilke prosjekter som er viktigst å løse, uavhengig av kommunegrensene. Det behøver ikke være slik at alle må få en veibit for å kunne samarbeide. Luksusprosjekter som tunnel gjennom Gjemnesaksla må ut av alle planer og satsingen må komme på prosjekter som fremmer trafikksikkerhet, miljøforbedringer og en rask og god kommunikasjon . Dersom det blir lagt frem et slik forslag forstår vi alle at en kan bli tvunget til å godta bompenger for å komme i mål. Men da må en finne systemer for innkreving der hvor utbedringene skjer og at det blir en rettferdig fordeling av belastningene. Dersom en kan klare disse store utfordringene sammen på tvers av kommunegrensene vil en kunne oppleve den samme begeistringen vi fikk oppleve med bygging og åpning av Krifast. La den dagen Bomstasjonen stenges bli den samme festdagen som den dagen den åpnet.
Det er det du som bestemmer med din stemmegivning.
Knut Storvik (Gjemnes), Knut Einseth (Tingvoll), Kristoffer Skar (Gjemnes), Jakob Teilgård (Tingvoll), Roy Bakke (Kristiansund), Andreas Sandvik (Kristiansund), Steve Kalvøy (Frei)
Video Klassiske linjer med form og figur skal gi suksess for Julius Caesar.
Se video herBilder fra Nordmøre rundt | ||
Kalenderen fra Nordmøre rundt | ||
Web-TV Det er ventet at Earl vil svekke seg ytterligere mens den beveger seg i nordøstlig retning langs USAs atlanterhavskyst.
Se video her
Web-TV Israels statsminister Benjamin Netanyahu og palestinernes president Mahmoud Abbas holdt torsdag direkte samtaler for første gang på 20 måneder.
Se video her
Torsdag møttes ordfører Per Kr. Øyen og Harald Birkeland, daglig leder i Midt-Norsk Fôr, for å avtale flytting ut til Fiskeribasen. Men partene er ennå ikke helt i mål.
03.09.2010 - 08:00Må overprøve vedtak 02.09.2010 - 20:59
Ny fergekabal igjen 02.09.2010 - 20:58
Snuste på jernverk 02.09.2010 - 20:53
Har du sett ham? 02.09.2010 - 15:43
– Bunnen kan være nådd 02.09.2010 - 14:38
Virusangrep på fylket 02.09.2010 - 12:09
10.000 på Dyregod-dagar? 02.09.2010 - 10:27
Motstand mot boring øker 02.09.2010 - 09:53
Vil endre gavereglene 02.09.2010 - 09:31