...
Foto: Clive Mason/GettyImages

Kritiserer avsettelsen

Flere latinamerikanske land nekter å anerkjenne Paraguays nye president Federico Franco etter at forgjengeren Fernando Lugo ble avsatt og skal stilles for riksrett.

Publisert 23.06.2012 kl 10:28 Oppdatert 23.06.2012 kl 10:33

Tips en venn på e-post:

Og det er ikke bare land med venstreorienterte regimer, som Bolivia, Nicaragua og Venezuela som protesterer. Også land med sentrums- eller høyreregjeringer, som Argentina og Chile, reagerer kraftig på det som har hendt i Paraguay.

Lugo selv mener han har vært utsatt for noe som ligner et kupp.

– Dette er mer enn et kupp, det er et parlamentarisk kupp som framstilles som en lovlig prosess, sier han.

Nasjonalforsamlingen i Paraguay avsatte Lugo fredag etter først å ha vedtatt at han skal stilles for riksrett. Bakgrunnen er at et flertall av de folkevalgte mener Lugo ikke gjorde nok for å forhindre de voldsomme sammenstøtene mellom politi og jordløse bønder som kostet 17 mennesker livet i forrige uke.

Selv den nyinnsatte presidenten, tidligere visepresident Frederico Franco, sier han ble overrumplet.

– Prosessen gikk for fort, sier han.

Demonstasjoner

Om lag 3.000 demonstranter samlet seg fredag utenfor nasjonalforsamlingen for å vise sin støtte til Lugo. Flere hundre politifolk sperret av området for å skille dem fra mindre grupper med Lugo-motstandere.

UNASUR, unionen for søramerikanske land, er svært bekymret og har advart mot å la en eventuell riksrettsprosess gå så fort at Lugo ikke får mulighet til å forberede sitt eget forsvar.

I verste fall vil UNASUR innføre sanksjoner mot Paraguay, sier unionens generalsekretær Ali Rodriguez fra Venezuela.

– En trussel

Latin-Amerikagruppene i Norge (LAG) mener Lugo er utsatt for et kupp.

– Dette mener vi er veldig bekymringsfullt, først og fremst fordi det er trussel mot hele det demokratiske systemet i landet, sier styreleder Hanna Kvamsås.

– Kuppet vil også kunne skape opptøyer på samme måte som ved kuppet i Honduras i 2009, hvor man har sett omfattende menneskerettighetsbrudd, sier hun.

– Paraguay er et av landene i verden med skjevest fordeling av landområder. 80 prosent av den fruktbare jorda i landet er i hendene på 1 prosent av befolkningen, mens 85 prosent av bøndene bare har tilgang på 6 prosent. Lugo gikk til valg på en omfordelingspolitikk der han støttet de fattiges krav om å få tildelt jord, sier Kvamsås. (ANB-NTB)

På forsiden nå


...

Berget ærfugl fra trålpose

Nyheter Smøla: En forkommen ærfugl-hunn som hadde viklet seg inn i rester av en trålpose ved Veiholmen, ble torsdag formiddag berget fra å drukne. Les mer

...

Mistanke om fyllekjøring etter traktorvelt

Nyheter Mann i 50-årene fra Averøy kjørte traktoren av veien. Les mer

...

Trenger flere ingeniører

Video – Vi slåss mot en aggressiv oljenæring om ingeniørene, sier Vidar Ulvestad i Vaagland Båtbyggeri.

Se video

Se skipet løfter skipet

...

Tips oss

Sentralbord: 71 57 00 00
Vaktsjef (kveld): 913 41211
Epost: redaksjonen@tk.no
Post: Postboks 8, 6501 Kristiansund

Kundesenter

Epost om annonser
Info om annonser
Epost om abonnement
Info om abonnement

Ledelse

Adm.dir: Tore Dyrnes
Sjefredaktør: Tore Dyrnes
Nyhetsredaktør: Bent Botten
Nettredaktør: Ole Knut Alnæs

Lagres hos
Nasjonalbiblioteket

Det gjøres oppmerksom på at denne nettavisen
regelmessig blir innsamlet og lagret av Nasjonalbiblioteket.
www.tk.no vil bli gjort tilgjengelig som
kildemateriale for forskning og dokumentasjon.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.