Oslo (ANB-NTB): De nordiske landene er enige om å styrke samarbeidet mellom de enkelte lands finanstilsyn.
– Det er et tankekors at finansmarkedene er globale, mens tilsynene er nasjonale. Så det er behov for et sterkere samarbeid, sier finansminister Sigbjørn Johnsen (Ap) til NTB.
Mandag møtte han nordiske kolleger for å diskutere en felles nordisk oppfølging og tilnærming av EUs nye kapitaldekningskrav, Basel III / CRD IV.
– Rapporten slår fast at nordiske banker er solide. Men vi ser at det er rom for at de nordiske myndighetene kan styrke sitt samarbeid om blant annet de nye kapital- og likviditetskravene, sa Johnsen til pressen etter møtet.
Konkret vil finanstilsynene i de nordiske landene bli invitert til selv å finne ut hvordan de kan komme fram til en felles forståelse av EUs kommende likviditetskrav - og et system for gjensidig anerkjennelse av kapitalkrav i de nordiske land.
– Det nordiske finansmarkedet er tett sammenvevd. Det er viktig at når banker opererer i Norge, blir alle stilt overfor de samme kravene, og tilsvarende i de andre nordiske landene, sier Johnsen til NTB.
I rapporten omtales dette som vertslandsregulering, noe som betyr at regler som fastsettes i et land, vil få virkning for alle institusjoner som driver virksomhet i det aktuelle landet, inkludert filialer og banker som driver annen grensekryssende virksomhet.
Noe felles nordisk finanstilsyn ser Johnsen ikke for seg med det første.
– I etterkant av finanskrisen, og i tilknytning til Basel III - og det som skjer i Europa nå, så har man jo diskutert en overbygning over de enkelte lands finanstilsyn. Men det er nok som mine kolleger fra Danmark og Sverige sier, at det er en lang vei å gå før man er der, sier Johnsen. (ANB-NTB)